Youth players

Training sessions

Our training sessions for our Minibad, U9, U11, U13 and U15 players.

  • Monday

    Minibad, U9, U11

    When?

    18:00 - 19:30

    Where?

    Hesperange

    Coach?

    Perfido Vito, Fernand Hengen, Maurice Niesner, May Chu
  • Monday

    U 13

    When?

    18:00 - 20:00

    Where?

    Hesperange

    Coach?

    Maurice Niesner, Christopher Miller
  • Monday

    U 15

    When?

    18:00 - 19:45

    Where?

    Hesperange

    Coach?

    Maurice Niesner, Gilles Wagner
  • Wednesday

    U13

    When?

    17:30 - 19:30

    Where?

    Itzig

    Coach?

    Perfido Vito, Maurice Niesner
  • Thursday

    U15

    When?

    18:00 - 20:00

    Where?

    Hesperange

    Coach?

    Gilles Wagner
  • Thursday

    Minibad, U9, U11

    When?

    17:30 - 19:00

    Where?

    Itzig

    Coach?

    Perfido Vito, May Chu
  • Friday

    Minibad / U9 / U11 Promotion group

    When?

    17.00h - 18.30h

    Where?

    Itzig

    Coach?

    Maurice Niesner, Christopher Miller
  • Friday

    U 13 Promotion group Only on invitation

    When?

    17:00 - 19:00

    Where?

    Itzig

    Coach?

    Maurice Niesner

We are also able to propose specialized training for people with reduced mobility. For further details, please contact us directly.

Youth matches

All upcoming matches and tournaments for our youth players.

Date Time Category Match / Tournament Location
16-11-2019 14:00 16:00 Super-Minimes A Izeg 2 - Differdange 1 & Bettembourg 1 Super-Minimes A // 14:00 16:00 // Hesperange Hesperange
16-11-2019 14:30 16:00 Minimes B Differdange 1 & Dudelange 1 - Izeg 2 Minimes B // 14:30 16:00 // Dudelange Dudelange
17-11-2019 09:00 10:30 Minimes A Junglinster 1 & Mellerdall 1 - Izeg 1 Minimes A // 09:00 10:30 // Kehlen Kehlen
17-11-2019 09:00 12:00 Scolaire Kayl & Sandweiler - Izeg 1 Scolaire // 09:00 12:00 // Junglinster Junglinster
17-11-2019 10:00 11:00 Super-Minimes B Weiler 2 & Schifflange 1 - Izeg 1 Super-Minimes B // 10:00 11:00 // Munsbach Munsbach
01-12-2019 U9 - U17 Grand Prix Jeunes 3 U9 - U17 Hesperange Hesperange
14-12-2019 13:30 14:30 Super-Minimes A Bettembourg 1 & Walferdange 1 - Izeg 2 Super-Minimes A // 13:30 14:30 // Weiler-la-tour Weiler-la-tour
14-12-2019 14:00 15:30 Scolaire Kayl 1 & Junglinster 1 - Izeg 1 Scolaire // 14:00 15:30 // Rumelange Rumelange
14-12-2019 14:30 16:00 Minimes A Mellerdall 1 & Weiler 1 - Izeg 1 Minimes A // 14:30 16:00 // Junglinster Junglinster
14-12-2019 14:00 15:00 Super-Minimes B Izeg 1 - Weiler 2 & Sandweiler 1 Super-Minimes B // 14:00 15:00 // Hesperange Hesperange
15-12-2019 14:00 15:30 Minimes B Dudelange 1 & Schifflange 1 - Izeg 2 Minimes B // 14:00 15:30 // Differdange Differdange
05-01-2020 U9 - U17 Grand Prix Jeunes 4 U9 - U17 Frisange Frisange
18-01-2020 14:00 16:00 Super-Minimes A Weiler 1 & Junglinster 1 - Izeg 2 Super-Minimes A // 14:00 16:00 // Differdange Differdange
18-01-2020 14:00 15:30 Minimes A Izeg 1 - Kehlen 1 & Junglinster 1 Minimes A // 14:00 15:30 // Hesperange Hesperange
18-01-2020 14:00 15:30 Minimes B Kayl 1 & Differdange 1 - Izeg 2 Minimes B // 14:00 15:30 // Rumelange Rumelange
18-01-2020 date and time to be confirmed Scolaire Kehlen 1 & Européen 1 - Izeg 1 Scolaire // date and time to be confirmed // to be defined to be defined
18-01-2020 15:00 16:00 Super-Minimes B Schuttrange 1 & Schifflange 1 - Izeg 1 Super-Minimes B // 15:00 16:00 // Junglinster Junglinster
08-02-2020 U9 - U17 Landesmeeschterschaft Jugend U9 - U17 Kehlen Kehlen
09-02-2020 U9 - U17 Landesmeeschterschaft Jugend U9 - U17 Kehlen Kehlen
01-03-2020 09:30 10:30 Super-Minimes B Junglinster 2 & Sandweiler 1 - Izeg 1 Super-Minimes B // 09:30 10:30 // Sandweiler Sandweiler
15-03-2020 U9 - U17 Grand Prix Jeunes 5 U9 - U17 Munsbach Munsbach
29-03-2020 28 or 29.03.2020 U9 - U17 Talent Cup 3 U9 - U17 // 28 or 29.03.2020 // Bettembourg Bettembourg
25-04-2020 13:30 15:00 Scolaire Izeg 1 - Européen 1 & Junglinster 1 Scolaire // 13:30 15:00 // Hesperange Hesperange
26-04-2020 10:00 11:00 Super-Minimes A Junglinster 1 & Walferdange 1 - Izeg 2 Super-Minimes A // 10:00 11:00 // Walferdange Walferdange
03-05-2020 U9 - U17 Grand Prix Jeunes 6 U9 - U17 Differdange Differdange
24-05-2020 23.05 or 24.05.20 U9 - U17 Talent Cup 4 U9 - U17 // 23.05 or 24.05.20 // to be defined to be defined

Membership fee

Membership fees for our young players.

Category Membership Club (€) Feluba License (€) Total (€)
Junior -19 Membership Club: 125 €
Feluba License: 25 €
Total: 150 €
125 25 150
2 children/family Membership Club: 200 €
Feluba License: 50 €
Total: 250 €
200 50 250
3 children/family Membership Club: 250 €
Feluba License: 75 €
Total: 325 €
250 75 325
Donor member (min.) Membership Club: 25 € 25

Membership fees are payable annually in or around September and should be paid by bank transfer to the following account:

CCPL LU26 1111 0761 6924 0000

Join us

For the little ones starting out on a lifelong love of badminton or for adults who chooses to swing a badminton raquet.
Beside our mother language luxembourgish, we speak english, french, german and maybe more...
Everyone is welcome in our club.